Mindez azt jelenti, hogy személyenként három-három bekezdést olvashattok. Nem szorítkoztunk szigorúan a hagyományos kalandjátékokra, a listákban helyet kaptak egyéb történetközpontú műfajok is. Amelyik játék címe piros, arra bátran kattintsatok egyéb infókért, képekért és videókért ;-)

Rowli

Amikkel 2024-ben játszottam

Sajnos nem volt sok időm játszani 2024-ben. Amikre sikerült időt szánnom azok a következők voltak: Immortality (hatalmas csalódás), Midnight Suns (végre sikerült befejezni 2023 nyarától nyújtva), Stray Gods (egész kellemes, Telltale-szerű alkotás, de végül nem fejeztem be), Returnal (nagyszerű akció-rougelike játék), Killer Frequency (nem fejeztem be, de a szettingje ötletes), Ace Attorney-trilógia első része (nagyszerű játék), God of War: Ragnarök (bealvós játék, kínkeservesen befejezve), Metaphor: ReFantazio (nagyszerű Atlus játék, csak ne lenne olyan hosszan elnyújtva; emiatt sajnos szintén csak kínkeservesen lett befejezve) és az Indiana Jones and the Great Circle (ezzel még mindig játszom, de a hangulata nagyon megfogott).

Amik 2024-ben kimaradtak

The Crimson Diamond
Legfőképp azért akarom kipróbálni, mert az értékelések alapján (OpenCritic szerint átlagban 90/100) az egyik legjobb retró kalandjátékról van szó. Amiért nem ugrottam egyből rá, az a túl régi, pár bites grafikai megvalósítás és a szöveges irányítás. A kritikusok szerint azonban ez ne tántorítson el bennünket a játéktól, annyira jól össze van rakva, hogy érdemes tenni vele egy próbát.

1000xRESIST
Trish és más kritikusok tesztjei alapján, ez a játék is egy abszolút kihagyhatatlan alkotásnak tűnik. Szeretem a jó történettel rendelkező játékokat, és a cikkek alapján az év egyik legjobbjai közé tartozik.

Thank Goodness You're Here!
Ritkán indítok el humoros játékokat, de ennél kivételt fogok tenni. Állítólag ritka az ennyire jól megírt humor a játékokban.

Lorelei and the Laser Eyes
Állítólag az egyik legjobb fejtörős kalandjáték 2024-ből, amelyre leginkább Norbi hívta fel a figyelmemet: „a szetting kb. olyan mintha David Lynch csinálta volna, de konkrétan minden IS puzzle a játékban, olyan szövevényesen összefüggő és logikus, hogy elképesztő.”

Loco Motive
Ezt már jó rég óta vártam, de sajnos nem jutott rá időm. Remélem, hogy idén végre elmerülhetek a vonatos-gyilkosságos sztoriban.

Chicken Police: Into the HIVE!
Ez is kimaradt 2024-ben, és idén mindenképpen pótolni szeretném.

Devil’s Hideout
A Cosmic Void az egyik kedvenc indie kalandjáték-fejlesztő stúdióm, akik eddig még nem igazán lőttek mellé egyik játékukkal sem. A Devil’s Hideout egy horror point-and-click kalandjáték, a stúdiótól megszokott, fasza kis sztorival megspékelve.

3 Minutes to Midnight
Ez pedig egy újabb humoros kalandjáték, amit szintén több éve vártam. Állítólag érdemes többször is végigvinni, ugyanis a döntéseink valóban megváltoztatják a történet alakulását.

Persona 3: Reloaded
Mivel a Persona sorozat 5. része benne van a minden idők legjobb játékai top listámban, ezért a harmadik rész felújított változatát is biztosan kipróbálom majd.

Mouthwashing
Horrorhoz is ritkán nyúlok manapság, de ennek a szettingje nagyon megfogott: „...mocskos, kényelmetlen és hihetetlenül lenyűgöző, felkavaró képet fest arról, hogy milyenek lehetünk a legrosszabb pillanatainkban – és nem hagyja, hogy megússzuk.”

Caves of Qud
Ez elsőként a magas értékelések miatt keltette fel az érdeklődésemet. Aztán, amikor megláttam a játékmenetét a YT-on, kicsit hezitáltam, de a helyzet az, hogy az utóbbi években pont mindig azok a játékok robbantak nagyot nálam, amiknél a játékmenet nem igazán jött be a videók alapján.

Amiket 2025-ben várok

Rosewater
Az egyetlen pixeles, hagyományos point-and-click játék, amit idén biztosan kipróbálok. Az animációk és a westernes hangulat már most elnyerték a tetszésemet – remélem, a történet sem okoz csalódást.

Asylum
Ez a cím már több mint öt (vagy 10?) éve várat magára, és most végre megjelenhet. Viszont minél közelebb a premier, annál jobban tartok tőle, hogy csalódni fogok. Ha el tudom fogadni a 2000-es évek végéről származó animációkat és grafikát, talán a történet majd kárpótol. Az Asylum egyébként a Scratches fejlesztőinek új játéka.

Morriton Manor Stories: Nordic Whispers
Az Unforseen Incidents készítőinek új projektje tele rejtéllyel, nyomozással és misztikummal. A játékban RPG-elemek és gyönyörű kézzel rajzolt grafika vár ránk. Ha időm engedi, mindenképp kipróbálom.

The Heirloom
Egy újabb rejtélyes nyomozós játék stílusos grafikával. Ami igazán felkeltette az érdeklődésemet, az a döntéseink súlya, ami miatt később is újrajátszható lehet.

Lost Records: Bloom & Rage
Bár egy Life is Strange-klónnak tűnik, valószínűleg adok neki egy esélyt. Nagy elvárásaim nincsenek, de egy jó történet talán még meglephet. Kíváncsi vagyok, van-e még valami ebben a zsánerben, amivel újat lehet mutatni.

Death Stranding 2: On The Beach
Tudom, hogy az első rész nem mindenkinek nyerte el a tetszését, de engem teljesen magával ragadott. Imádtam a nyugodt, felfedezős játékmenetet, és különösen azt, hogy a többi játékosnak segíthettem például utakat építeni, vagy eszközöket hátra hagyni. Jó érzés volt hozzájárulni mások kalandjaihoz.

Avowed
Egy modern, narratív RPG-t várok, amely tele van döntési lehetőségekkel és változatos harcrendszerrel, attól függően, hogyan építjük fel a karakterünket. Bár nem hiszem, hogy az év játéka lesz, remélem, hogy kellemes időtöltést nyújt majd – csak ne legyen tele bugokkal!

Hades II
Nem biztos, hogy idén megjelenik a teljes verzió, de ha van játék, amit a játékmenetéért és az élményéért várok, akkor ez az. A görög mitológiai rogue-like legenda folytatása 99%, hogy kiváló lesz.

Princze

Amikkel 2024-ben játszottam

Nagyjából mindenről lehet olvasni az oldalon, ami idén terítéken volt nekem, amiről meg nem, az úgysem érdekes :-) Viccet félretéve, magamhoz képest sok mindenhez és rengeteg friss cucchoz volt szerencsém (köszönhetően az oldalnak nyilván s amik közül sok játék igencsak jól is sikeredett), de a kaland- vagy épp a történetközpontú játékok medréből nem igazán sikeredett kilépnem ‘24-ben. Még retrózáskor sem. Ezen jövőre mindenképp változtatni szeretnék; talán csak két társasadaptációval szórakoztam sokat, amik egyáltalán nem illenek az oldal tematikájához (Dominion ill. Korokon át). Úgyhogy összességében nem is szorítkoznék a felsorolásra, mert egyrészt minek (21 játékismertetőt írtam idén az oldalra, itt érdemes keresgélni), másrészt egy toplista bemutatása szerintem izgalmasabb, amit viszont inkább a podcastre tartogatnék, hehe (majd meglássuk, összejön-e).

Amik 2024-ben kimaradtak

Mivel általánosságban nem igazán követem a játékbemutatóshow-kat, és főleg az AG-s kollégáktól tájékozódom, meg a külföldi kalandjátékos weboldalakról, valószínűleg egy csomó mindenről lemaradhattam, ami amúgy érdekelne, de nem tudok róla. Ilyen az, amikor a tudatlanság áldás. De azért ez nem igaz minden esetre, úgyhogy jöjjön öt konkrét cím:

Broken Sword: Shadows of the Templars Reforged
Talán mondanom sem kell, mekkora dolog, hogy kiadták ezt a csodás klasszikust újraalkotva 4k-ban. Csakhogy bármennyire is érdekelt, nem szorítottam rá időt, mivel a elígérkeztem a szükségszerűen átdolgozásra ítélt magyarítás tesztelésére, az meg nem két nap, mire elkészül. De idén biztos pótolom, mert hát a Revolution történetét ‘98-ban vágtuk el a podcastben.

Death of the Reprobate
A Reneszánsz-trilógia harmadik felvonása, aminek imádtam a demóját, csak aztán úgy voltam vele, hogy előbb talán az előző két részt kéne pótolni, bár igazán nem függnek össze, csak a stílus és a tematika. De radaron tartom mindenképp.

The Rise of the Golden Idol
Kicsit hasonló a helyzet ezzel a címmel is, csak itt viszont tényleg illene végigjátszani az első részt. Anno a demóját PC-n próbáltam, majd nagyon megörültem, hogy a Netflix kínálatába bekerült, és gondoltam, tök jó lesz telefonon elpötyörészni vele. Hát mégsem… Azt hiszem, jobb lesz, ha a nagy képernyőnél maradok. Biztosra veszem, ha egyszer rászánom magam, mindkét részt végigtolom.

Beyond Good & Evil: 20th Anniversary Edition
Nagyon szerettem az eredeti változatot, de lényegesen később volt szerencsém hozzá, mint 2004. Ennek ellenére volt olyan rég, hogy félig friss élmény legyen a 20. évfordulós kiadás, de aztán úgy voltam vele, hogy nem olyan sürgős az, előbb-utóbb úgyis kipróbálom.

Still Joking
Van, hogy egy játékról előzetesen nem hallottam semmit, majd jön egy előzetes és bumm! A Still Joking nagyon radar alatt maradt (mindössze 24 értékelés van Steamen), és sajnos nekem sem volt lehetőségem kipróbálni, de ez a tükörképes sztori több mint ígéretes és érdekes. Talán az fog egy kicsit vissza, hogy alapvetően egy vizuális regény, de remélhetőleg ezt a gátat mielőbb sikerül lebontanom.

Így a végére azért megsúgom, hogy a többiek listáját látva is felírogattam ezt-azt, de az csalás lett volna, mert előre nem volt az agyamban :-)

Amiket 2025-ben várok

Mivel pár demóról írtam nemrég pozitívan, amiknek ‘25-ben várható a megjelenése, ezért az önismétlés elkerülése végett ezeket csak itt említeném meg: Amerzone: The Explorer's Legacy ill. Elroy and the Aliens; viszont természetesen ezeken kívül is vannak játékok, amik kifejezetten érdekelnek. A listában végül csak olyan címeket soroltam fel, amelyeket be is jelentettek ‘25-re:

Old Skies
Dave Gilbert és a Wadget Eye csapata általában igen magas színvonalon szolgálja ki a kalandjátékosokat. Előző saját játéka, az Unavowed minden idők egyik legklasszabb kalandja, így órási várakozással és kíváncsisággal várom az új művet, ami ráadásul az általam oly kedvelt időutazás témája köré épül. Bár van demó, nem próbáltam ki, mert egyben akarom átélni az élményt.

Neyyah
Erős Myst-hangulatot sugárzó belső nézetes point-and-click játék egy olyan fejlesztőtől, akinek ez lesz az első címe. Bár az ígéretek jól hangzanak, igazából vannak fenntartásaim, mégis azt kell mondjam, a közzétett képek egyszerűen megvettek kilóra. Egy próbát mindenképp meg fog érni nekem, a játék értéke pedig úgyis a játékmenettől fog függni.

Split Fiction
Szeretem azokat a kooperatív játékokat, amiket a kanapén közösen is tolhatunk, az It Takes Two pedig ilyen szempontból páratlan élményt nyújtott pár éve. Aggályaim itt nincsenek, inkább a kíváncsiság lett úrrá rajtam, vajon milyen örültségeket találtak ki ezúttal Faresék.

The Talos Principle: Reawakened
Lehet, kissé sablonos választás részemről, de hát egyszerűen imádom ezt a sorozatot! Tavalyelőtt végre megkaptuk a II. rész, majd tavaly egy kiegészítőt, most meg jön az első rész átgondolt változata. Aki kedveli a fejtörőközpontú történetmesélést, annak kötelező lesz kipróbálnia, ha még nem tette. Ha meg játszott az eredetivel, úgyis újra belemerül a szimulációba.

Duck Detective: The Ghost of Glamping
A tavalyi első rész kifejezetten szórakoztató lett, jópofa dedukciós játékmenettel, remek szinkronnal, és aranyos, természetesen kretén sztorival. Ha nem ugyanazt akarják lenyomni a torkunkon, hanem meg tudják csavarni egy pöttyet a formulát, valószínűleg ismét jó időtöltés lesz nyomozgatni kicsit Eugene McQuacklinnel.

Eriksholm: The Stolen Dream
A valós idejű taktikai játékok és a történetmesélés kombinációjából születő mű fotorealisztikus átvezetőivel azonnal felkeltette az érdeklődésemet. Persze, itt is felmerül a kérdés, maga a játékmenet mennyire lesz változatos, izgalmas és érdekes, no meg maga a történet hogy sikerül és valóban olyan fajsúlyos lesz-e, mint amilyennek az előzetesek alapján tűnik, de én bizakodom. Csak fusson rendesen a gépemen!

Agatha Christie: Death on the Nile
Kíváncsian várom ezt a címet is, mert Poirot, de amúgy töredelmesen bevallom, még a Murder on the Orient Express-szel sem játszottam. Ami viszont az új rész számlájára írandó, hogy ebből legalább még nem született rendes kalandjáték, csak ilyen tárgykeresős izé. Bár azért a Halál a Níluson is elég lerágott csont már forrásként, én legalábbis nagyon örülnék neki, ha mernének az írónő kevésbé nagy nevű címeihez is nyúlni. Talán a modern megközelítés felfrissíti kicsit.

Trishtan

Amikkel 2024-ben játszottam

Amikor megnéztem a Wikin hónapra lebontva, hogy tavaly milyen játékok jelentek meg, meglepően konstatáltam, hogy milyen sokkal játszottam közülük. Pontosabban fogalmazva, mennyibe belenéztem. Ugyanis mélyebben leginkább csak azokba merültem, el, amikről írtam ide az oldalra mindenféle mélyreható elemzést. Kivételt képez ez alól a Horizon Zero Dawn remasterelt kiadása, ami egyrészt elképesztően néz ki (olyan aprólékosan kidolgozott részletek kerültek bele, mint például, hogy Aloy futás után kipirul, izzad a sivatagban vagy fagyoskodva lehelget a hóban, stb.), másrészt szerintem még mindig egy kifejezetten hangulatos alkotás, ami, ha van valaki olyan bátor, hogy hard fokozaton, vagy afölött toljon, akkor játékélményben is képes meglepően összetetté válni.

A másik játék, amit kiemelnék, az a To the Moon záróepizódja, a kissé mókás névre hallgató Just a To the Moon Series Beach Episode. Erről régi hagyomány alapján akartam tesztet is írni, de még a szokásosnál s durvábban lehozott az életről (pedig nem tesz mást, mint amolyan epilógusként lezár minden eddigi történetvonalat, ellenben egy darab spoilert sem fogok megosztani róla). A széria rajongóinak mindenképpen ajánlom, ha eddig kimaradt volna nekik, elvégre semmi más nem történik benne, minthogy Dr. Rosalene és Dr. Watts végre a megérdemelt pihenésüket tölthetik a tengerparton…

Amik 2024-ben kimaradtak

Tavaly sajna több olyan érdekesnek tűnő kalandról is lemaradtam idő hiányában, amikről nem csak játszani jó lett volna, hanem tesztelni is őket.

Until Then
Párszor írtam és mondtam már, hogy kifejezetten szeretem az oldalnézetes, ál-retró kalandokat, amikben iskolás fiatalokkal kell mindenféle misztikumot felfedni valamilyen ázsiai vidéki környezetben. Az Until Then is ezek közé tartozik, bár valamennyire kilóg a sorból, mert például a stílust elindító A Space for the Unbounddal rengeteget játszottam, jelen sorok alanyával sajnos még odáig se jutottam el, hogy egy pillanatra is elindítsam. Pedig illene.

Life is Strange: Double Exposure
A Don’t Nod pont 10 éves (Istenem de rohan az idő) klasszikusát szerintem nem kell bemutatnunk az ezen sorokat olvasóknak, ellenben azt nem ártott volna, hogy Max Caulfield felnőttkori kalandjai miként sikerültek. Sajna tesztpéldányt lehetetlen volt szereznünk belőle, a meglepően vegyes megítélése miatt pedig nem mertem a teljes árát rászánni.

Felvidek
A nem csak nevében, de a képek és videók alapján is kifejezetten sajátos Felvidék egy külső és belső nézetet váltogató, sztoriorientált szerepjáték, ami a középkorban, egy elképzelt szlovák királyságban játszódik, és állítólag az elvont humor sem áll messze tőle.

INDIKA
Miután a tavalyi egyik Steamfesten kipróbáltam a demóját, az apácás-ördögös móka kifejezetten olyasminek tűnt, amit totálisan nekem találtak ki, de végül szokás szerint nem maradt rá időm, de minden rosszban van valami jó alapon így Norbi tollából olvashattunk egy kiváló tesztet róla.

Duck Detective: The Secret Salami
A kacsakaland is hasonló pályát járt be: kifejezetten bejött a kipróbálható verziója a stílusos grafikájának és cizelláltan vicces humorának hála, ellenben a teljes verzió hát mikor talál be? Hát, persze, hogy könyvleadáshoz közeledve, így suvaszthattam be szegényt a feneketlen backlogom aljára.

Little Big Adventure: Twinsen's Quest
Twinsen kalandjainak felmelegítésével kapcsolatban már meg sem merek szólalni. Bár, annyi különbség azért adódik az előző kettő játékhoz képest vele kapcsolatban, hogy a kétéves, nagyon alfabéta demójával kapcsolatban kénytelen vagyok bevallani, de nagyon nem jött be. Aztán a megjelenés előtt érkező új demónál mér kevésbé húztam a számat, bár azért hagytam, hogy a véglegest Princze pofozgathassa, ahol csak éri. Remélhetőleg az LBA 2 felújítása azért jobban sül majd el.

Amiket 2025-ben várok

The Drifter
Valamelyik demótesztben már dicsértem ezt a misztikus thrillert, amiben egy múltbéli tragédiája miatt hobó életmódot folytató férfival kell nyomoznunk egy nagyvárosban a furcsa körülmények között eltűnt hajléktalanok után. A kellemes retró grafikája, a merőben kreatív irányítási metódusa és a története miatt valószínűleg az év jobb indie kalandjai közé tartozik majd, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni.

Kathy Rain 2: Soothsayer
Ijesztő azért belegondolni, hogy már kilenc éve is annak, hogy megjelent a svéd csapat első kalandja, mely letagadhatatlanul erősen merített a Twin Peaksből, már ami a hangulatát és történetmesélét illeti. Kathy idén végre visszatér, és a demó alapján nem is akárhogyan. Újra egy látványos pixelgrafikás, misztikus nyomozósdit fogunk kapni, így már csak az a kérdés, hogy a baglyok fognak-e kuksolni utánunk.

Harmonium: The Musical
Az eléggé vegyes megítélésű The Odd Gentleman úgy látszik, hogy a King’s Quest 10 évvel ezelőtti feltámasztása után újra egy igazán különleges projekttel készül. A Netflix gondozásában mobilokra és Game Passra megjelenő musical kaland középpontjában a zene áll, azonban azzal a csavarral, hogy a főszereplő kislány siket, így az éneklésen kívül fontos szerepe lesz benne a jelelés elsajátításának is. Mindehhez nagyon szép, szemmel láthatóan a Pixer művei ihlette grafika társul majd.

Gobliins 6
Igen, készül a legendás debil kalandszéria legújabb felvonása, méghozzá ahogyan a 2023 tavaszán megjelent ötödik epizód esetében, most is az eredeti alkotó indít teljeskörű letámadást a rekeszizmaink ellen. Méghozzá a jó öreg második rész történetét folytatva. Emiatt, meg azért is láthatunk kettő darab “I” betűt a címében, hogy kettő agyatlan goblin irányítását vehetjük majd a kezünkbe. Sajna azt még nem tudni, hogy mikorra várható a megjelenése, de a sikeres KS-es gyűjtésen röpke 10 000 dollárt összekalapozó, a szokásosan kézzel rajzolt agyamentségre én betippelném, hogy ősszel már nyomkodhatjuk.

Scarlet Deer Inn
Egy újabb csoda, amiről eredetileg semmit sem tudtam, de valamelyik demófesztiválon percek alatt elvarázsolt. Méghozzá nem csak a különleges grafikai megoldásával (a kézzel-rajzolt háttereken hímzett szereplők és tereptárgyak mozognak; soha hasonlót nem láttam még), hanem a hangulatával, ami a kellemes falusi életből igen gyorsan vált át némileg darkos fantasyvá. Játékmenet szempontjából egy narratív történetmeséléssel megtűzdelt felfedezős kalandról lesz szó, amiben egy sötét, földalatti börtön titkait kell felfejtenünk, a folyton úrjagyújtásra szoruló fáklyánk társaságában.

Bye Sweet Carole
A Remothered-széria alkotójának platform kalandja első ránézésre (meg az ötödikre is) totálisan olyan, mintha a klasszikus Disney mesék összeházasításra kerültek volna benne a Clock Towerrel. Avagy egy gyönyörű, kézzel rajzolt világban kell majd a címadó leány életéért mindenféle ijesztő lényekkel szemben megküzdenünk az ügyeségünket, a reflexeinket és a gógyinkat használva. Mondjuk, azt azért remélem, hogy nem olyan lesz, mint a Cuphead, amit inkább nézni jó, mintsem játszani.

Végezetül

Bár nagyon izgalmas volt összeállítani ezeket a listákat, arra is kíváncsiak vagytok, nektek hogy alakult a tavalyi év és miket vártok 2025-ben! Írjátok meg nekünk bátran, ha van hozzá kedvetek! Hátha kapunk valami jó tippet :-)