Friss podcastünk talán az eddigi leggrandiózusabb vállalkozásunk (közel 3 óra hosszú), amelyben nem kisebb személy életművét járjuk körül, mint Benoît Sokalét. Ahogy az adásban is elhangzik, ezúttal egy konkrét bejegyzés is készült a műsorhoz, többek közt további érdekességeket és linkeket biztosítva a szemlélhetőség jegyében.
Hiába beszélgettünk közel 4 órán keresztül a podcast felvétele során, így sem került szóba minden, pár dolgot pedig igencsak felületesen érintettünk. Így is már-már ijesztő hosszúságúra sikeredett az adás; s bár felmerült a két részletben publikálás gondolata, a téma egységessége mindenképp sérült volna. Biztos lehetett volna kicsit még nyesni a nyersanyagból, de egyszerűen így tűnt kereknek, az apró elkalandozásokkal és ökörködésekkel együtt. Pár kisebb bakit is találni: például egy ponton véletlenül azt mondom, hogy az Amerzone ‘98-ban jelent meg, vagy ddl fájlra hivatkozok dll helyett, illetve Dimitri Bodiansky zeneszerző neve sem jutott hirtelen eszembe. Ezeket azonban tudjuk be az élő beszélgetés bájának :-)
Az adás elérhető a következő felületeketen:
Apple Podcasts, Google Podcast, Spotify
Hogy még érdekesebb legyen a cikk, pár, az adásban el nem hangzó infómorzsával is készültünk (amiket leginkább az adás meghallgatása után javasolnánk elolvasni, de úgysem bírtok ellenállni :-)), de előtte következzenek a különböző említett dolgokkal kapcsolatos linkek:
- Ennek semmi köze a témához, de itt található az új intrónk, amit az MI generált random a Suno nevezetű felületen (ha valaki meghallgatná a teljes változatot)
- Trish nekrológja a mesterről 2021-ből
- Canardo képregények angolul/franciául/németül
- Ilyen a Paradise mobilokon
- Ha valaki a figyelmeztetésünk ellenére megvenné a Paradise PC-s változatát (ami 10$, nem 10€, bocs a tévedésért)
- Paradise képregénysorozat angolul
- Paradise mentésprofil gamebreaking bugok leküzdésére
- Ha nem tátognának a szereplők a Sinking Islandben - a “modules” mappában lévő fájlt kell felülírni
- Aquarica képgaléria
- Aquarica rövidfilm
- Kraa képregénysorozat angolul
- Az emlegetett The Drifter kontrolleres irányítása
- Syberia: Hans képregények angolul
- Részletes szinkronadatlapok Sokal több játékához
- Képregényes karrierje során először ‘88-ban adatott meg, hogy elszakadjon Canardótól, és mást is publikálhasson. Ekkor jelent meg Alain Populaire-rel közös műve, a Sanguine, ami a Német-római Birodalomban játszódik, az első harmincéves háború idején, 1633-ban. Szereplői emberek, témája és stílusa is realista. A képregényben Manfred von Kriek Lübeckbe utazik, hogy nagybátyja segítségét kérje Albrecht von Wallenstein hadseregének finanszírozásában a protestánsok elleni harcban. A mű jól fogyott, így zöld utat kapott további egykötetes munkák elkészítésére.
- 1990-ben François Rivière-rel karöltve Silence, On Tue! (Csendet, gyilkolunk!) címmel egy interaktív képregényt készít el. A történet egy színész körül forog, akit egy vörös sállal megfojtva holtan találnak egy forgatáson. Az olvasót arra kérik, hogy a történetben és a műalkotásban elrejtett nyomok segítségével oldja meg a rejtélyt. Valószínűleg ez a kötet/sztori inspirálta volna az elkaszált Broadwayt.
- 2008-ban következő projektjeként egy teljesen 3D-s játékról beszélt, amiben a játékos egy sas bőrébe fog bújni, és amit alapvetően PlayStation 3-ra tervez. Ez volt a Krao, amiből végül nem lett játék, csak képregény-trilógia, immár Kraa néven. A podcastben beszéltünk az elkészítési technikájáról, de a történetről nem: a cselekmény az 1920-as évek végén játszódik egy kitalált, Alaszka és Szibéria (hmm :-)) közötti, Malaskar nevű országban. Kraa egy aranysas, akinek a szüleit megölik. Összebarátkozik egy fiatal indián fiúval, Yumával, akivel képes telepatikusan kommunikálni. Yuma törzsét azonban legyilkolják a korrupt üzletemberek, ezért a páros bosszúhadjáratra indul.
- Mindig is úgy érezte, hálával tartozik Renardnak. A L'Affaire Belge (2005) című Canardo albumában egy brüsszeli képregényakadémia tanáraként kiemelkedő szerepet szánt egykori tanárának, aki az Atelier R képzésén Sokalon és François Schuitenen (Aquarica) túl még olyan híres szerzőket oktatott, mint Philippe Foerster, Frédéric Bézian, Alain Goffin és Philippe Berthet.
- A Sinking Island karcsúbb büdzséje bizony azt eredményezte, hogy lényegesen kevesebb szinkronszínésszel vették fel a játékot, mint ahány szereplő van. Az ugyan elhangzik az adásban, hogy Sharon Mann, Kate Walker szinkronhangja tolmácsolja a PPA-t, de további két karakter hangját is ő szólaltatja meg. Kevés kivétellel szinte mindenki két szerepet vitt a játékban.
- Amikor 2008-ban az Aquarica filmváltozatáról kérdezték, azt nyilatkozta, szívesen látná Scarlett Johanssont a címszerepben, de feltehetőleg ez pusztán álom marad.
Canardo detektív, Sokal első sikere
5+1 az adásban el nem hangzó érdekesség:
Sokal és Schuiten az Aquaricán dolgoznak (2014)
Oldalunkon fellelhető ismertetők Sokal játékairól:
(ez a szekció egyelőre hiányos, igyekszünk mielőbb elérhetővé tenni a motorváltás miatt jelenleg inaktív cikkeket)